E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erawoen hereinwagen (D)oser entrer (F)
Stammformen erawoenwot eraneragewot
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwoen eran
duwos eran
hien/si,hatt/etwot eran
mirwoen eran
dirwot eran
siwoen eran
Pass compos
echhunneragewot
duhueseragewot
hien/si,hatt/ethueteragewot
mirhunneragewot
dirhutteragewot
sihunneragewot
Plus-que-parfait
echhateragewot
duhaseragewot
hien/si,hatt/ethateragewot
mirhateneragewot
dirhateragewot
sihateneragewot
Futur I
echwäert erawoen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eragewot hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferawoen
dugéifserawoen
hien/si,hatt/etgéiferawoen
mirgéifenerawoen
dirgéifterawoen
sigéifenerawoen
Conditionnel Pass compos
echhtteragewot
duhsseragewot
hien/si,hatt/ethtteragewot
mirhtteneragewot
dirhtteragewot
sihtteneragewot
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwo eran!
Plurielwot eran!
eragewot
erawoen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
druwoenerauswoeneruwoenwoen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles