E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erawo-en hereinwagen (D)oser entrer (F)
Stammformen erawo-enwo-t eranerage-wo-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwo-en eran
duwo-s eran
hien/si,hatt/etwo-t eran
mirwo-en eran
dirwo-t eran
siwo-en eran
Pass compos
echhunnerage-wo-t
duhueserage-wo-t
hien/si,hatt/ethueterage-wo-t
mirhunnerage-wo-t
dirhutterage-wo-t
sihunnerage-wo-t
Plus-que-parfait
echhaterage-wo-t
duhaserage-wo-t
hien/si,hatt/ethaterage-wo-t
mirhatenerage-wo-t
dirhaterage-wo-t
sihatenerage-wo-t
Futur I
echwäert erawo-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erage-wo-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferawo-en
dugéifserawo-en
hien/si,hatt/etgéiferawo-en
mirgéifenerawo-en
dirgéifterawo-en
sigéifenerawo-en
Conditionnel Pass compos
echhtterage-wo-t
duhsserage-wo-t
hien/si,hatt/ethtterage-wo-t
mirhttenerage-wo-t
dirhtterage-wo-t
sihttenerage-wo-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwo eran!
Plurielwo-t eran!
erage-wo-t
erawo-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
druwo-enerauswo-eneruwo-enwo-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles