E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech wonneren wundern (D)tonner (F)amaze (E)
Stammformen sech wonnerenwonnert sech sech gewonnert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwonnere mech
duwonners dech
hien/si,hatt/etwonnert sech
mirwonneren eis
dirwonnert iech
siwonnere sech
Pass compos
echhumechgewonnert
duhuesdechgewonnert
hien/si,hatt/ethuetsechgewonnert
mirhunneisgewonnert
dirhuttiechgewonnert
sihusechgewonnert
Plus-que-parfait
echhatmechgewonnert
duhasdechgewonnert
hien/si,hatt/ethatsechgewonnert
mirhateneisgewonnert
dirhatiechgewonnert
sihatesechgewonnert
Futur I
echwäert wonneren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewonnert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwonneren
dugéifswonneren
hien/si,hatt/etgéifwonneren
mirgéifewonneren
dirgéiftwonneren
sigéifewonneren
Conditionnel Pass compos
echhttmechgewonnert
duhssdechgewonnert
hien/si,hatt/ethttsechgewonnert
mirhtteneisgewonnert
dirhttiechgewonnert
sihättesechgewonnert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwonnerdech!
Plurielwonnertiech!
gewonnert
wonneren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bewonnerenverwonneren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles