E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

auswucht-en auswuchten (D)quilibrer (F)balance (E)
Stammformen auswucht-enwuch-t ausausge-wuch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwucht-en aus
duwucht-s aus
hien/si,hatt/etwuch-t aus
mirwucht-en aus
dirwuch-t aus
siwucht-en aus
Pass compos
echhunnausge-wuch-t
duhuesausge-wuch-t
hien/si,hatt/ethuetausge-wuch-t
mirhunnausge-wuch-t
dirhuttausge-wuch-t
sihunnausge-wuch-t
Plus-que-parfait
echhatausge-wuch-t
duhasausge-wuch-t
hien/si,hatt/ethatausge-wuch-t
mirhatenausge-wuch-t
dirhatausge-wuch-t
sihatenausge-wuch-t
Futur I
echwäert auswucht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-wuch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauswucht-en
dugéifsauswucht-en
hien/si,hatt/etgéifauswucht-en
mirgéifenauswucht-en
dirgéiftauswucht-en
sigéifenauswucht-en
Conditionnel Pass compos
echhttausge-wuch-t
duhssausge-wuch-t
hien/si,hatt/ethttausge-wuch-t
mirhttenausge-wuch-t
dirhttausge-wuch-t
sihttenausge-wuch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwucht aus!
Plurielwuch-t aus!
ausge-wuch-t
auswucht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles