E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wudder-en beschftigt, in Bewegung sein (D)re actif, travailler vigoureusement (F)
Stammformen wudder-enwudder-tge-wudder-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwudder-en
duwudder-s
hien/si,hatt/etwudder-t
mirwudder-en
dirwudder-t
siwudder-en
Pass compos
echhuge-wudder-t
duhuesge-wudder-t
hien/si,hatt/ethuetge-wudder-t
mirhuge-wudder-t
dirhuttge-wudder-t
sihuge-wudder-t
Plus-que-parfait
echhatge-wudder-t
duhasge-wudder-t
hien/si,hatt/ethatge-wudder-t
mirhatege-wudder-t
dirhatge-wudder-t
sihatege-wudder-t
Futur I
echwäert wudder-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wudder-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwudder-en
dugéifswudder-en
hien/si,hatt/etgéifwudder-en
mirgéifewudder-en
dirgéiftwudder-en
sigéifewudder-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-wudder-t
duhssge-wudder-t
hien/si,hatt/ethttge-wudder-t
mirhättege-wudder-t
dirhttge-wudder-t
sihättege-wudder-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwudder!
Plurielwudder-t!
ge-wudder-t
wudder-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles