E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wuermen wurmen, Sorgen machen (D)proccuper, miner (F)
Stammformen wuermenwuermtgewuermt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwuermen
duwuerms
hien/si,hatt/etwuermt
mirwuermen
dirwuermt
siwuermen
Pass compos
echhugewuermt
duhuesgewuermt
hien/si,hatt/ethuetgewuermt
mirhugewuermt
dirhuttgewuermt
sihugewuermt
Plus-que-parfait
echhatgewuermt
duhasgewuermt
hien/si,hatt/ethatgewuermt
mirhategewuermt
dirhatgewuermt
sihategewuermt
Futur I
echwäert wuermen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewuermt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwuermen
dugéifswuermen
hien/si,hatt/etgéifwuermen
mirgéifewuermen
dirgéiftwuermen
sigéifewuermen
Conditionnel Pass compos
echhttgewuermt
duhssgewuermt
hien/si,hatt/ethttgewuermt
mirhättegewuermt
dirhttgewuermt
sihättegewuermt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwuerm!
Plurielwuermt!
gewuermt
wuermen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles