E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wuerm-en wurmen, Sorgen machen (D)proccuper, miner (F)
Stammformen wuerm-enwuerm-tge-wuerm-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwuerm-en
duwuerm-s
hien/si,hatt/etwuerm-t
mirwuerm-en
dirwuerm-t
siwuerm-en
Pass compos
echhuge-wuerm-t
duhuesge-wuerm-t
hien/si,hatt/ethuetge-wuerm-t
mirhuge-wuerm-t
dirhuttge-wuerm-t
sihuge-wuerm-t
Plus-que-parfait
echhatge-wuerm-t
duhasge-wuerm-t
hien/si,hatt/ethatge-wuerm-t
mirhatege-wuerm-t
dirhatge-wuerm-t
sihatege-wuerm-t
Futur I
echwäert wuerm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wuerm-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwuerm-en
dugéifswuerm-en
hien/si,hatt/etgéifwuerm-en
mirgéifewuerm-en
dirgéiftwuerm-en
sigéifewuerm-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-wuerm-t
duhssge-wuerm-t
hien/si,hatt/ethttge-wuerm-t
mirhättege-wuerm-t
dirhttge-wuerm-t
sihättege-wuerm-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwuerm!
Plurielwuerm-t!
ge-wuerm-t
wuerm-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles