E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wuerzelen wurzeln (D)enraciner, draciner (F)root (E)
Stammformen wuerzelenwuerzeltgewuerzelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwuerzelen
duwuerzels
hien/si,hatt/etwuerzelt
mirwuerzelen
dirwuerzelt
siwuerzelen
Pass compos
echhugewuerzelt
duhuesgewuerzelt
hien/si,hatt/ethuetgewuerzelt
mirhugewuerzelt
dirhuttgewuerzelt
sihugewuerzelt
Plus-que-parfait
echhatgewuerzelt
duhasgewuerzelt
hien/si,hatt/ethatgewuerzelt
mirhategewuerzelt
dirhatgewuerzelt
sihategewuerzelt
Futur I
echwäert wuerzelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewuerzelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwuerzelen
dugéifswuerzelen
hien/si,hatt/etgéifwuerzelen
mirgéifewuerzelen
dirgéiftwuerzelen
sigéifewuerzelen
Conditionnel Pass compos
echhttgewuerzelt
duhssgewuerzelt
hien/si,hatt/ethttgewuerzelt
mirhättegewuerzelt
dirhttgewuerzelt
sihättegewuerzelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwuerzel!
Plurielwuerzelt!
gewuerzelt
wuerzelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles