E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wuerzel-en wurzeln (D)enraciner, draciner (F)root (E)
Stammformen wuerzel-enwuerzel-tge-wuerzel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwuerzel-en
duwuerzel-s
hien/si,hatt/etwuerzel-t
mirwuerzel-en
dirwuerzel-t
siwuerzel-en
Pass compos
echhuge-wuerzel-t
duhuesge-wuerzel-t
hien/si,hatt/ethuetge-wuerzel-t
mirhuge-wuerzel-t
dirhuttge-wuerzel-t
sihuge-wuerzel-t
Plus-que-parfait
echhatge-wuerzel-t
duhasge-wuerzel-t
hien/si,hatt/ethatge-wuerzel-t
mirhatege-wuerzel-t
dirhatge-wuerzel-t
sihatege-wuerzel-t
Futur I
echwäert wuerzel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wuerzel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwuerzel-en
dugéifswuerzel-en
hien/si,hatt/etgéifwuerzel-en
mirgéifewuerzel-en
dirgéiftwuerzel-en
sigéifewuerzel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-wuerzel-t
duhssge-wuerzel-t
hien/si,hatt/ethttge-wuerzel-t
mirhättege-wuerzel-t
dirhttge-wuerzel-t
sihättege-wuerzel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwuerzel!
Plurielwuerzel-t!
ge-wuerzel-t
wuerzel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles