E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wuessen wachsen (D)crotre (F)grow (E)
Stammformen wuessenwiisstgewuess
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwuessen
duwiiss
hien/si,hatt/etwiisst
mirwuessen
dirwuesst
siwuessen
Pass compos
echsigewuess
dubassgewuess
hien/si,hatt/etassgewuess
mirsigewuess
dirsiddgewuess
sisigewuess
Plus-que-parfait
echwargewuess
duwaarsgewuess
hien/si,hatt/etwargewuess
mirwaregewuess
dirwaartgewuess
siwaregewuess
Futur I
echwäert wuessen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewuess sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwuessen
dugéifswuessen
hien/si,hatt/etgéifwuessen
mirgéifewuessen
dirgéiftwuessen
sigéifewuessen
Conditionnel Pass compos
echwiergewuess
duwiersgewuess
hien/si,hatt/etwiergewuess
mirwieregewuess
dirwiertgewuess
siwieregewuess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwuess!
Plurielwuesst!
gewuess
wuessen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awuessenauswuessenduerchwuessenentwuessenerawuessenerauswuesseneropwuesseniwwerwuessennowuessenopwuessenuwuessen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles