E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verdäitsch-en verdeutschen (D)germaniser (F)
Stammformen verdäitsch-enverdäitsch-tverdäitsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverdäitsch-en
duverdäitsch-s
hien/si,hatt/etverdäitsch-t
mirverdäitsch-en
dirverdäitsch-t
siverdäitsch-en
Passé composé
echhuverdäitsch-t
duhuesverdäitsch-t
hien/si,hatt/ethuetverdäitsch-t
mirhuverdäitsch-t
dirhuttverdäitsch-t
sihuverdäitsch-t
Plus-que-parfait
echhatverdäitsch-t
duhasverdäitsch-t
hien/si,hatt/ethatverdäitsch-t
mirhateverdäitsch-t
dirhatverdäitsch-t
sihateverdäitsch-t
Futur I
echwäert verdäitsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verdäitsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverdäitsch-en
dugéifsverdäitsch-en
hien/si,hatt/etgéifverdäitsch-en
mirgéifeverdäitsch-en
dirgéiftverdäitsch-en
sigéifeverdäitsch-en
Conditionnel Passé composé
echhättverdäitsch-t
duhässverdäitsch-t
hien/si,hatt/ethättverdäitsch-t
mirhätteverdäitsch-t
dirhättverdäitsch-t
sihätteverdäitsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverdäitsch!
Plurielverdäitsch-t!
verdäitsch-t
verdäitsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andäitsch-enausdäitsch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles