E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

awuessen einwachsen (D)s'incarner, pntrer dans la chair (F)
Stammformen awuessenwiisst anagewuess
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwuessen an
duwiiss an
hien/si,hatt/etwiisst an
mirwuessen an
dirwuesst an
siwuessen an
Pass compos
echsinnagewuess
dubassagewuess
hien/si,hatt/etassagewuess
mirsinnagewuess
dirsiddagewuess
sisinnagewuess
Plus-que-parfait
echwaragewuess
duwaarsagewuess
hien/si,hatt/etwaragewuess
mirwarenagewuess
dirwaartagewuess
siwarenagewuess
Futur I
echwäert awuessen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agewuess sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifawuessen
dugéifsawuessen
hien/si,hatt/etgéifawuessen
mirgéifenawuessen
dirgéiftawuessen
sigéifenawuessen
Conditionnel Pass compos
echwieragewuess
duwiersagewuess
hien/si,hatt/etwieragewuess
mirwierenagewuess
dirwiertagewuess
siwierenagewuess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwuess an!
Plurielwuesst an!
agewuess
awuessen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auswuessenduerchwuessenentwuessenerawuessenerauswuesseneropwuesseniwwerwuessennowuessenopwuessenuwuessenwuessen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles