E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

auswuessen auswachsen (D)
Stammformen auswuessenwiisst ausausgewuess
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echwuessen aus
duwiiss aus
hien/si,hatt/etwiisst aus
mirwuessen aus
dirwuesst aus
siwuessen aus
Pass compos
echsinnausgewuess
dubassausgewuess
hien/si,hatt/etassausgewuess
mirsinnausgewuess
dirsiddausgewuess
sisinnausgewuess
Plus-que-parfait
echwarausgewuess
duwaarsausgewuess
hien/si,hatt/etwarausgewuess
mirwarenausgewuess
dirwaartausgewuess
siwarenausgewuess
Modale Futur I
echwäert auswuessen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ausgewuess sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauswuessen
dugéifsauswuessen
hien/si,hatt/etgéifauswuessen
mirgéifenauswuessen
dirgéiftauswuessen
sigéifenauswuessen
Conditionnel pass compos
echwierausgewuess
duwiersausgewuess
hien/si,hatt/etwierausgewuess
mirwierenausgewuess
dirwiertausgewuess
siwierenausgewuess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwuess aus!
Plurielwuesst aus!
ausgewuess
auswuessen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awuessenduerchwuessenentwuessenerawuessenerauswuesseneropwuesseniwwerwuessennowuessenopwuessenuwuessenwuessen
Remarken (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles