E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

auswuess-en auswachsen (D)
Stammformen auswuess-enwiiss-t ausausge-wuess
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwuess-en aus
duwiis-s aus
hien/si,hatt/etwiiss-t aus
mirwuess-en aus
dirwuess-t aus
siwuess-en aus
Pass compos
echsinnausge-wuess
dubassausge-wuess
hien/si,hatt/etassausge-wuess
mirsinnausge-wuess
dirsiddausge-wuess
sisinnausge-wuess
Plus-que-parfait
echwarausge-wuess
duwaarsausge-wuess
hien/si,hatt/etwarausge-wuess
mirwarenausge-wuess
dirwaartausge-wuess
siwarenausge-wuess
Futur I
echwäert auswuess-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-wuess sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauswuess-en
dugéifsauswuess-en
hien/si,hatt/etgéifauswuess-en
mirgéifenauswuess-en
dirgéiftauswuess-en
sigéifenauswuess-en
Conditionnel Pass compos
echwierausge-wuess
duwiersausge-wuess
hien/si,hatt/etwierausge-wuess
mirwierenausge-wuess
dirwiertausge-wuess
siwierenausge-wuess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwuess aus!
Plurielwuess-t aus!
ausge-wuess
auswuess-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awuess-enduerchwuess-enentwuess-enerawuess-enerauswuess-eneropwuess-eniwwerwuess-ennowuess-enopwuess-enuwuess-enwuess-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles