E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchwuessen durchwachsen (D)
Stammformen duerchwuessenwiisst duerchduerchgewuess
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwuessen duerch
duwiiss duerch
hien/si,hatt/etwiisst duerch
mirwuessen duerch
dirwuesst duerch
siwuessen duerch
Pass compos
echsinnduerchgewuess
dubassduerchgewuess
hien/si,hatt/etassduerchgewuess
mirsinnduerchgewuess
dirsiddduerchgewuess
sisinnduerchgewuess
Plus-que-parfait
echwarduerchgewuess
duwaarsduerchgewuess
hien/si,hatt/etwarduerchgewuess
mirwarenduerchgewuess
dirwaartduerchgewuess
siwarenduerchgewuess
Futur I
echwäert duerchwuessen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgewuess sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchwuessen
dugéifsduerchwuessen
hien/si,hatt/etgéifduerchwuessen
mirgéifenduerchwuessen
dirgéiftduerchwuessen
sigéifenduerchwuessen
Conditionnel Pass compos
echwierduerchgewuess
duwiersduerchgewuess
hien/si,hatt/etwierduerchgewuess
mirwierenduerchgewuess
dirwiertduerchgewuess
siwierenduerchgewuess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwuess duerch!
Plurielwuesst duerch!
duerchgewuess
duerchwuessen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awuessenauswuessenentwuessenerawuessenerauswuesseneropwuesseniwwerwuessennowuessenopwuessenuwuessenwuessen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles