E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchwuess-en durchwachsen (D)
Stammformen duerchwuess-enwiiss-t duerchduerchge-wuess
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwuess-en duerch
duwiis-s duerch
hien/si,hatt/etwiiss-t duerch
mirwuess-en duerch
dirwuess-t duerch
siwuess-en duerch
Pass compos
echsinnduerchge-wuess
dubassduerchge-wuess
hien/si,hatt/etassduerchge-wuess
mirsinnduerchge-wuess
dirsiddduerchge-wuess
sisinnduerchge-wuess
Plus-que-parfait
echwarduerchge-wuess
duwaarsduerchge-wuess
hien/si,hatt/etwarduerchge-wuess
mirwarenduerchge-wuess
dirwaartduerchge-wuess
siwarenduerchge-wuess
Futur I
echwäert duerchwuess-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchge-wuess sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchwuess-en
dugéifsduerchwuess-en
hien/si,hatt/etgéifduerchwuess-en
mirgéifenduerchwuess-en
dirgéiftduerchwuess-en
sigéifenduerchwuess-en
Conditionnel Pass compos
echwierduerchge-wuess
duwiersduerchge-wuess
hien/si,hatt/etwierduerchge-wuess
mirwierenduerchge-wuess
dirwiertduerchge-wuess
siwierenduerchge-wuess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwuess duerch!
Plurielwuess-t duerch!
duerchge-wuess
duerchwuess-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awuess-enauswuess-enentwuess-enerawuess-enerauswuess-eneropwuess-eniwwerwuess-ennowuess-enopwuess-enuwuess-enwuess-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles