E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erauswuess-en herauswachsen (D)outgrow (E)
Stammformen erauswuess-enwiiss-t erauserausge-wuess
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwuess-en eraus
duwiis-s eraus
hien/si,hatt/etwiiss-t eraus
mirwuess-en eraus
dirwuess-t eraus
siwuess-en eraus
Pass compos
echsinnerausge-wuess
dubasserausge-wuess
hien/si,hatt/etasserausge-wuess
mirsinnerausge-wuess
dirsidderausge-wuess
sisinnerausge-wuess
Plus-que-parfait
echwarerausge-wuess
duwaarserausge-wuess
hien/si,hatt/etwarerausge-wuess
mirwarenerausge-wuess
dirwaarterausge-wuess
siwarenerausge-wuess
Futur I
echwäert erauswuess-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausge-wuess sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferauswuess-en
dugéifserauswuess-en
hien/si,hatt/etgéiferauswuess-en
mirgéifenerauswuess-en
dirgéifterauswuess-en
sigéifenerauswuess-en
Conditionnel Pass compos
echwiererausge-wuess
duwierserausge-wuess
hien/si,hatt/etwiererausge-wuess
mirwierenerausge-wuess
dirwierterausge-wuess
siwierenerausge-wuess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwuess eraus!
Plurielwuess-t eraus!
erausge-wuess
erauswuess-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awuess-enauswuess-enduerchwuess-enentwuess-enerawuess-eneropwuess-eniwwerwuess-ennowuess-enopwuess-enuwuess-enwuess-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles