E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

nowuessen nachwachsen (D)repousser (F)grow again (E)
Stammformen nowuessenwiisst nonogewuess
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwuessen no
duwiiss no
hien/si,hatt/etwiisst no
mirwuessen no
dirwuesst no
siwuessen no
Pass compos
echsinnnogewuess
dubassnogewuess
hien/si,hatt/etassnogewuess
mirsinnnogewuess
dirsiddnogewuess
sisinnnogewuess
Plus-que-parfait
echwarnogewuess
duwaarsnogewuess
hien/si,hatt/etwarnogewuess
mirwarennogewuess
dirwaartnogewuess
siwarennogewuess
Futur I
echwäert nowuessen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogewuess sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnowuessen
dugéifsnowuessen
hien/si,hatt/etgéifnowuessen
mirgéifennowuessen
dirgéiftnowuessen
sigéifennowuessen
Conditionnel Pass compos
echwiernogewuess
duwiersnogewuess
hien/si,hatt/etwiernogewuess
mirwierennogewuess
dirwiertnogewuess
siwierennogewuess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwuess no!
Plurielwuesst no!
nogewuess
nowuessen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awuessenauswuessenduerchwuessenentwuessenerawuessenerauswuesseneropwuesseniwwerwuessenopwuessenuwuessenwuessen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles