E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

nowuess-en nachwachsen (D)repousser (F)grow again (E)
Stammformen nowuess-enwiiss-t nonoge-wuess
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwuess-en no
duwiis-s no
hien/si,hatt/etwiiss-t no
mirwuess-en no
dirwuess-t no
siwuess-en no
Pass compos
echsinnnoge-wuess
dubassnoge-wuess
hien/si,hatt/etassnoge-wuess
mirsinnnoge-wuess
dirsiddnoge-wuess
sisinnnoge-wuess
Plus-que-parfait
echwarnoge-wuess
duwaarsnoge-wuess
hien/si,hatt/etwarnoge-wuess
mirwarennoge-wuess
dirwaartnoge-wuess
siwarennoge-wuess
Futur I
echwäert nowuess-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert noge-wuess sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnowuess-en
dugéifsnowuess-en
hien/si,hatt/etgéifnowuess-en
mirgéifennowuess-en
dirgéiftnowuess-en
sigéifennowuess-en
Conditionnel Pass compos
echwiernoge-wuess
duwiersnoge-wuess
hien/si,hatt/etwiernoge-wuess
mirwierennoge-wuess
dirwiertnoge-wuess
siwierennoge-wuess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwuess no!
Plurielwuess-t no!
noge-wuess
nowuess-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awuess-enauswuess-enduerchwuess-enentwuess-enerawuess-enerauswuess-eneropwuess-eniwwerwuess-enopwuess-enuwuess-enwuess-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles