E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

däiwelen mit dem Hebel die Heuladung zusammenpressen (damit sie festgebunden werden kann) (D)gaufrer qc. (F)
Stammformen däiwelendäiweltgedäiwelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdäiwelen
dudäiwels
hien/si,hatt/etdäiwelt
mirdäiwelen
dirdäiwelt
sidäiwelen
Passé composé
echhugedäiwelt
duhuesgedäiwelt
hien/si,hatt/ethuetgedäiwelt
mirhugedäiwelt
dirhuttgedäiwelt
sihugedäiwelt
Plus-que-parfait
echhatgedäiwelt
duhasgedäiwelt
hien/si,hatt/ethatgedäiwelt
mirhategedäiwelt
dirhatgedäiwelt
sihategedäiwelt
Futur I
echwäert däiwelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gedäiwelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdäiwelen
dugéifsdäiwelen
hien/si,hatt/etgéifdäiwelen
mirgéifendäiwelen
dirgéiftdäiwelen
sigéifendäiwelen
Conditionnel Passé composé
echhättgedäiwelt
duhässgedäiwelt
hien/si,hatt/ethättgedäiwelt
mirhättegedäiwelt
dirhättgedäiwelt
sihättegedäiwelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdäiwel!
Plurieldäiwelt!
gedäiwelt
däiwelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles