E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

uwuessen anwachsen (D)enraciner (F)accrue (E)
Stammformen uwuessenwiisst unugewuess
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwuessen un
duwiiss un
hien/si,hatt/etwiisst un
mirwuessen un
dirwuesst un
siwuessen un
Pass compos
echsinnugewuess
dubassugewuess
hien/si,hatt/etassugewuess
mirsinnugewuess
dirsiddugewuess
sisinnugewuess
Plus-que-parfait
echwarugewuess
duwaarsugewuess
hien/si,hatt/etwarugewuess
mirwarenugewuess
dirwaartugewuess
siwarenugewuess
Futur I
echwäert uwuessen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugewuess sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuwuessen
dugéifsuwuessen
hien/si,hatt/etgéifuwuessen
mirgéifenuwuessen
dirgéiftuwuessen
sigéifenuwuessen
Conditionnel Pass compos
echwierugewuess
duwiersugewuess
hien/si,hatt/etwierugewuess
mirwierenugewuess
dirwiertugewuess
siwierenugewuess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwuess un!
Plurielwuesst un!
ugewuess
uwuessen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awuessenauswuessenduerchwuessenentwuessenerawuessenerauswuesseneropwuesseniwwerwuessennowuessenopwuessenwuessen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles