E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

uwuess-en anwachsen (D)enraciner (F)accrue (E)
Stammformen uwuess-enwiiss-t unuge-wuess
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwuess-en un
duwiis-s un
hien/si,hatt/etwiiss-t un
mirwuess-en un
dirwuess-t un
siwuess-en un
Pass compos
echsinnuge-wuess
dubassuge-wuess
hien/si,hatt/etassuge-wuess
mirsinnuge-wuess
dirsidduge-wuess
sisinnuge-wuess
Plus-que-parfait
echwaruge-wuess
duwaarsuge-wuess
hien/si,hatt/etwaruge-wuess
mirwarenuge-wuess
dirwaartuge-wuess
siwarenuge-wuess
Futur I
echwäert uwuess-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-wuess sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuwuess-en
dugéifsuwuess-en
hien/si,hatt/etgéifuwuess-en
mirgéifenuwuess-en
dirgéiftuwuess-en
sigéifenuwuess-en
Conditionnel Pass compos
echwieruge-wuess
duwiersuge-wuess
hien/si,hatt/etwieruge-wuess
mirwierenuge-wuess
dirwiertuge-wuess
siwierenuge-wuess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwuess un!
Plurielwuess-t un!
uge-wuess
uwuess-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awuess-enauswuess-enduerchwuess-enentwuess-enerawuess-enerauswuess-eneropwuess-eniwwerwuess-ennowuess-enopwuess-enwuess-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles