E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wuessen wachsen, mit Wachs einreiben (D)wax (E)
Stammformen wuessenwuesstgewuesst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwuessen
duwuess
hien/si,hatt/etwuesst
mirwuessen
dirwuesst
siwuessen
Pass compos
echhugewuesst
duhuesgewuesst
hien/si,hatt/ethuetgewuesst
mirhugewuesst
dirhuttgewuesst
sihugewuesst
Plus-que-parfait
echhatgewuesst
duhasgewuesst
hien/si,hatt/ethatgewuesst
mirhategewuesst
dirhatgewuesst
sihategewuesst
Futur I
echwäert wuessen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewuesst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwuessen
dugéifswuessen
hien/si,hatt/etgéifwuessen
mirgéifewuessen
dirgéiftwuessen
sigéifewuessen
Conditionnel Pass compos
echhttgewuesst
duhssgewuesst
hien/si,hatt/ethttgewuesst
mirhättegewuesst
dirhttgewuesst
sihättegewuesst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwuess!
Plurielwuesst!
gewuesst
wuessen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles