E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wuess-en wachsen, mit Wachs einreiben (D)wax (E)
Stammformen wuess-enwuess-tge-wuess-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwuess-en
duwues-s
hien/si,hatt/etwuess-t
mirwuess-en
dirwuess-t
siwuess-en
Pass compos
echhuge-wuess-t
duhuesge-wuess-t
hien/si,hatt/ethuetge-wuess-t
mirhuge-wuess-t
dirhuttge-wuess-t
sihuge-wuess-t
Plus-que-parfait
echhatge-wuess-t
duhasge-wuess-t
hien/si,hatt/ethatge-wuess-t
mirhatege-wuess-t
dirhatge-wuess-t
sihatege-wuess-t
Futur I
echwäert wuess-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wuess-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwuess-en
dugéifswuess-en
hien/si,hatt/etgéifwuess-en
mirgéifewuess-en
dirgéiftwuess-en
sigéifewuess-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-wuess-t
duhssge-wuess-t
hien/si,hatt/ethttge-wuess-t
mirhättege-wuess-t
dirhttge-wuess-t
sihättege-wuess-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwuess!
Plurielwuess-t!
ge-wuess-t
wuess-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles