E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mwullen umwhlen (D)
Stammformen mwullenwullt mmgewullt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwullen m
duwulls m
hien/si,hatt/etwullt m
mirwullen m
dirwullt m
siwullen m
Pass compos
echhunnmgewullt
duhuesmgewullt
hien/si,hatt/ethuetmgewullt
mirhunnmgewullt
dirhuttmgewullt
sihunnmgewullt
Plus-que-parfait
echhatmgewullt
duhasmgewullt
hien/si,hatt/ethatmgewullt
mirhatenmgewullt
dirhatmgewullt
sihatenmgewullt
Futur I
echwäert mwullen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgewullt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmwullen
dugéifsmwullen
hien/si,hatt/etgéifmwullen
mirgéifenmwullen
dirgéiftmwullen
sigéifenmwullen
Conditionnel Pass compos
echhttmgewullt
duhssmgewullt
hien/si,hatt/ethttmgewullt
mirhttenmgewullt
dirhttmgewullt
sihttenmgewullt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwull m!
Plurielwullt m!
mgewullt
mwullen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erawullenopwullenwullenzerwullen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles