E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mwull-en umwhlen (D)
Stammformen mwull-enwull-t mmge-wull-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwull-en m
duwull-s m
hien/si,hatt/etwull-t m
mirwull-en m
dirwull-t m
siwull-en m
Pass compos
echhunnmge-wull-t
duhuesmge-wull-t
hien/si,hatt/ethuetmge-wull-t
mirhunnmge-wull-t
dirhuttmge-wull-t
sihunnmge-wull-t
Plus-que-parfait
echhatmge-wull-t
duhasmge-wull-t
hien/si,hatt/ethatmge-wull-t
mirhatenmge-wull-t
dirhatmge-wull-t
sihatenmge-wull-t
Futur I
echwäert mwull-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mge-wull-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmwull-en
dugéifsmwull-en
hien/si,hatt/etgéifmwull-en
mirgéifenmwull-en
dirgéiftmwull-en
sigéifenmwull-en
Conditionnel Pass compos
echhttmge-wull-t
duhssmge-wull-t
hien/si,hatt/ethttmge-wull-t
mirhttenmge-wull-t
dirhttmge-wull-t
sihttenmge-wull-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwull m!
Plurielwull-t m!
mge-wull-t
mwull-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erawull-enopwull-enwull-enzerwull-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles