E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erawullen hineinwhlen (D)
Stammformen erawullenwullt eraneragewullt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwullen eran
duwulls eran
hien/si,hatt/etwullt eran
mirwullen eran
dirwullt eran
siwullen eran
Pass compos
echhunneragewullt
duhueseragewullt
hien/si,hatt/ethueteragewullt
mirhunneragewullt
dirhutteragewullt
sihunneragewullt
Plus-que-parfait
echhateragewullt
duhaseragewullt
hien/si,hatt/ethateragewullt
mirhateneragewullt
dirhateragewullt
sihateneragewullt
Futur I
echwäert erawullen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eragewullt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferawullen
dugéifserawullen
hien/si,hatt/etgéiferawullen
mirgéifenerawullen
dirgéifterawullen
sigéifenerawullen
Conditionnel Pass compos
echhtteragewullt
duhsseragewullt
hien/si,hatt/ethtteragewullt
mirhtteneragewullt
dirhtteragewullt
sihtteneragewullt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwull eran!
Plurielwullt eran!
eragewullt
erawullen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
mwullenopwullenwullenzerwullen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles