E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erawull-en hineinwhlen (D)
Stammformen erawull-enwull-t eranerage-wull-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwull-en eran
duwull-s eran
hien/si,hatt/etwull-t eran
mirwull-en eran
dirwull-t eran
siwull-en eran
Pass compos
echhunnerage-wull-t
duhueserage-wull-t
hien/si,hatt/ethueterage-wull-t
mirhunnerage-wull-t
dirhutterage-wull-t
sihunnerage-wull-t
Plus-que-parfait
echhaterage-wull-t
duhaserage-wull-t
hien/si,hatt/ethaterage-wull-t
mirhatenerage-wull-t
dirhaterage-wull-t
sihatenerage-wull-t
Futur I
echwäert erawull-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erage-wull-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferawull-en
dugéifserawull-en
hien/si,hatt/etgéiferawull-en
mirgéifenerawull-en
dirgéifterawull-en
sigéifenerawull-en
Conditionnel Pass compos
echhtterage-wull-t
duhsserage-wull-t
hien/si,hatt/ethtterage-wull-t
mirhttenerage-wull-t
dirhtterage-wull-t
sihttenerage-wull-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwull eran!
Plurielwull-t eran!
erage-wull-t
erawull-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
mwull-enopwull-enwull-enzerwull-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles