E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerwull-en zerwhlen (D)mettre en dsordre (F)rumple (E)
Stammformen zerwull-enzerwull-tzerwull-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzerwull-en
duzerwull-s
hien/si,hatt/etzerwull-t
mirzerwull-en
dirzerwull-t
sizerwull-en
Pass compos
echhunnzerwull-t
duhueszerwull-t
hien/si,hatt/ethuetzerwull-t
mirhunnzerwull-t
dirhuttzerwull-t
sihunnzerwull-t
Plus-que-parfait
echhatzerwull-t
duhaszerwull-t
hien/si,hatt/ethatzerwull-t
mirhatenzerwull-t
dirhatzerwull-t
sihatenzerwull-t
Futur I
echwäert zerwull-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerwull-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerwull-en
dugéifszerwull-en
hien/si,hatt/etgéifzerwull-en
mirgéifenzerwull-en
dirgéiftzerwull-en
sigéifenzerwull-en
Conditionnel Pass compos
echhttzerwull-t
duhsszerwull-t
hien/si,hatt/ethttzerwull-t
mirhttenzerwull-t
dirhttzerwull-t
sihttenzerwull-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerwull!
Plurielzerwull-t!
zerwull-t
zerwull-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
mwull-enerawull-enopwull-enwull-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles