E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wull-en whlen (D)fouiller (F)grub, nuzzle (E)
Stammformen wull-enwull-tge-wull-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwull-en
duwull-s
hien/si,hatt/etwull-t
mirwull-en
dirwull-t
siwull-en
Pass compos
echhuge-wull-t
duhuesge-wull-t
hien/si,hatt/ethuetge-wull-t
mirhuge-wull-t
dirhuttge-wull-t
sihuge-wull-t
Plus-que-parfait
echhatge-wull-t
duhasge-wull-t
hien/si,hatt/ethatge-wull-t
mirhatege-wull-t
dirhatge-wull-t
sihatege-wull-t
Futur I
echwäert wull-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wull-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwull-en
dugéifswull-en
hien/si,hatt/etgéifwull-en
mirgéifewull-en
dirgéiftwull-en
sigéifewull-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-wull-t
duhssge-wull-t
hien/si,hatt/ethttge-wull-t
mirhättege-wull-t
dirhttge-wull-t
sihättege-wull-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwull!
Plurielwull-t!
ge-wull-t
wull-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
mwull-enerawull-enopwull-enzerwull-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles