E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchwurschtel-en durchboxen (D)se dbrouiller (F)
Stammformen duerchwurschtel-enwurschtel-t duerchduerchge-wurschtel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwurschtel-en duerch
duwurschtel-s duerch
hien/si,hatt/etwurschtel-t duerch
mirwurschtel-en duerch
dirwurschtel-t duerch
siwurschtel-en duerch
Pass compos
echhunnduerchge-wurschtel-t
duhuesduerchge-wurschtel-t
hien/si,hatt/ethuetduerchge-wurschtel-t
mirhunnduerchge-wurschtel-t
dirhuttduerchge-wurschtel-t
sihunnduerchge-wurschtel-t
Plus-que-parfait
echhatduerchge-wurschtel-t
duhasduerchge-wurschtel-t
hien/si,hatt/ethatduerchge-wurschtel-t
mirhatenduerchge-wurschtel-t
dirhatduerchge-wurschtel-t
sihatenduerchge-wurschtel-t
Futur I
echwäert duerchwurschtel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchge-wurschtel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchwurschtel-en
dugéifsduerchwurschtel-en
hien/si,hatt/etgéifduerchwurschtel-en
mirgéifenduerchwurschtel-en
dirgéiftduerchwurschtel-en
sigéifenduerchwurschtel-en
Conditionnel Pass compos
echhttduerchge-wurschtel-t
duhssduerchge-wurschtel-t
hien/si,hatt/ethttduerchge-wurschtel-t
mirhttenduerchge-wurschtel-t
dirhttduerchge-wurschtel-t
sihttenduerchge-wurschtel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwurschtel duerch!
Plurielwurschtel-t duerch!
duerchge-wurschtel-t
duerchwurschtel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
wurschtel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles