E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wurschtelen wursteln, fingern, fummeln (D)tripoter, travailler de faon brouillone (F)fumble (E)
Stammformen wurschtelenwurschteltgewurschtelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwurschtelen
duwurschtels
hien/si,hatt/etwurschtelt
mirwurschtelen
dirwurschtelt
siwurschtelen
Pass compos
echhugewurschtelt
duhuesgewurschtelt
hien/si,hatt/ethuetgewurschtelt
mirhugewurschtelt
dirhuttgewurschtelt
sihugewurschtelt
Plus-que-parfait
echhatgewurschtelt
duhasgewurschtelt
hien/si,hatt/ethatgewurschtelt
mirhategewurschtelt
dirhatgewurschtelt
sihategewurschtelt
Futur I
echwäert wurschtelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewurschtelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwurschtelen
dugéifswurschtelen
hien/si,hatt/etgéifwurschtelen
mirgéifewurschtelen
dirgéiftwurschtelen
sigéifewurschtelen
Conditionnel Pass compos
echhttgewurschtelt
duhssgewurschtelt
hien/si,hatt/ethttgewurschtelt
mirhättegewurschtelt
dirhttgewurschtelt
sihättegewurschtelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwurschtel!
Plurielwurschtelt!
gewurschtelt
wurschtelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchwurschtelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles