E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wutschen entschlpfen (D)chapper (F)slip (away) (E)
Stammformen wutschenwutschtgewutscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwutschen
duwutschs
hien/si,hatt/etwutscht
mirwutschen
dirwutscht
siwutschen
Pass compos
echsigewutscht
dubassgewutscht
hien/si,hatt/etassgewutscht
mirsigewutscht
dirsiddgewutscht
sisigewutscht
Plus-que-parfait
echwargewutscht
duwaarsgewutscht
hien/si,hatt/etwargewutscht
mirwaregewutscht
dirwaartgewutscht
siwaregewutscht
Futur I
echwäert wutschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewutscht sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwutschen
dugéifswutschen
hien/si,hatt/etgéifwutschen
mirgéifewutschen
dirgéiftwutschen
sigéifewutschen
Conditionnel Pass compos
echwiergewutscht
duwiersgewutscht
hien/si,hatt/etwiergewutscht
mirwieregewutscht
dirwiertgewutscht
siwieregewutscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwutsch!
Plurielwutscht!
gewutscht
wutschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entwutschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles