E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wutsch-en entschlpfen (D)chapper (F)slip (away) (E)
Stammformen wutsch-enwutsch-tge-wutsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwutsch-en
duwutsch-s
hien/si,hatt/etwutsch-t
mirwutsch-en
dirwutsch-t
siwutsch-en
Pass compos
echsige-wutsch-t
dubassge-wutsch-t
hien/si,hatt/etassge-wutsch-t
mirsige-wutsch-t
dirsiddge-wutsch-t
sisige-wutsch-t
Plus-que-parfait
echwarge-wutsch-t
duwaarsge-wutsch-t
hien/si,hatt/etwarge-wutsch-t
mirwarege-wutsch-t
dirwaartge-wutsch-t
siwarege-wutsch-t
Futur I
echwäert wutsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wutsch-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwutsch-en
dugéifswutsch-en
hien/si,hatt/etgéifwutsch-en
mirgéifewutsch-en
dirgéiftwutsch-en
sigéifewutsch-en
Conditionnel Pass compos
echwierge-wutsch-t
duwiersge-wutsch-t
hien/si,hatt/etwierge-wutsch-t
mirwierege-wutsch-t
dirwiertge-wutsch-t
siwierege-wutsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwutsch!
Plurielwutsch-t!
ge-wutsch-t
wutsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entwutsch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles