E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

entwutzen
Stammformen entwutzenentwutztentwutzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ent-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echentwutzen
duentwutz
hien/si,hatt/etentwutzt
mirentwutzen
direntwutzt
sientwutzen
Pass compos
echhunnentwutzt
duhuesentwutzt
hien/si,hatt/ethuetentwutzt
mirhunnentwutzt
dirhuttentwutzt
sihunnentwutzt
Plus-que-parfait
echhatentwutzt
duhasentwutzt
hien/si,hatt/ethatentwutzt
mirhatenentwutzt
dirhatentwutzt
sihatenentwutzt
Futur I
echwäert entwutzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entwutzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentwutzen
dugéifsentwutzen
hien/si,hatt/etgéifentwutzen
mirgéifenentwutzen
dirgéiftentwutzen
sigéifenentwutzen
Conditionnel Pass compos
echhttentwutzt
duhssentwutzt
hien/si,hatt/ethttentwutzt
mirhttenentwutzt
dirhttentwutzt
sihttenentwutzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierentwutz!
Plurielentwutzt!
entwutzt
entwutzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles