E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechzauber-en wegzaubern (D)escamoter (F)spirit away (E)
Stammformen ewechzauber-enzauber-t ewechewechge-zauber-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzauber-en ewech
duzauber-s ewech
hien/si,hatt/etzauber-t ewech
mirzauber-en ewech
dirzauber-t ewech
sizauber-en ewech
Pass compos
echhunnewechge-zauber-t
duhuesewechge-zauber-t
hien/si,hatt/ethuetewechge-zauber-t
mirhunnewechge-zauber-t
dirhuttewechge-zauber-t
sihunnewechge-zauber-t
Plus-que-parfait
echhatewechge-zauber-t
duhasewechge-zauber-t
hien/si,hatt/ethatewechge-zauber-t
mirhatenewechge-zauber-t
dirhatewechge-zauber-t
sihatenewechge-zauber-t
Futur I
echwäert ewechzauber-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechge-zauber-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechzauber-en
dugéifsewechzauber-en
hien/si,hatt/etgéifewechzauber-en
mirgéifenewechzauber-en
dirgéiftewechzauber-en
sigéifenewechzauber-en
Conditionnel Pass compos
echhttewechge-zauber-t
duhssewechge-zauber-t
hien/si,hatt/ethttewechge-zauber-t
mirhttenewechge-zauber-t
dirhttewechge-zauber-t
sihttenewechge-zauber-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzauber ewech!
Plurielzauber-t ewech!
ewechge-zauber-t
ewechzauber-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bezauber-enerbizauber-enzauber-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles