E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zauberen zaubern (D)faire des tours de magie (F)conjure (E)
Stammformen zauberenzaubertgezaubert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzauberen
duzaubers
hien/si,hatt/etzaubert
mirzauberen
dirzaubert
sizauberen
Pass compos
echhugezaubert
duhuesgezaubert
hien/si,hatt/ethuetgezaubert
mirhugezaubert
dirhuttgezaubert
sihugezaubert
Plus-que-parfait
echhatgezaubert
duhasgezaubert
hien/si,hatt/ethatgezaubert
mirhategezaubert
dirhatgezaubert
sihategezaubert
Futur I
echwäert zauberen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gezaubert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzauberen
dugéifszauberen
hien/si,hatt/etgéifzauberen
mirgéifenzauberen
dirgéiftzauberen
sigéifenzauberen
Conditionnel Pass compos
echhttgezaubert
duhssgezaubert
hien/si,hatt/ethttgezaubert
mirhättegezaubert
dirhttgezaubert
sihättegezaubert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzauber!
Plurielzaubert!
gezaubert
zauberen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bezauberenerbizauberenewechzauberen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles