E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zauber-en zaubern (D)faire des tours de magie (F)conjure (E)
Stammformen zauber-enzauber-tge-zauber-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzauber-en
duzauber-s
hien/si,hatt/etzauber-t
mirzauber-en
dirzauber-t
sizauber-en
Pass compos
echhuge-zauber-t
duhuesge-zauber-t
hien/si,hatt/ethuetge-zauber-t
mirhuge-zauber-t
dirhuttge-zauber-t
sihuge-zauber-t
Plus-que-parfait
echhatge-zauber-t
duhasge-zauber-t
hien/si,hatt/ethatge-zauber-t
mirhatege-zauber-t
dirhatge-zauber-t
sihatege-zauber-t
Futur I
echwäert zauber-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-zauber-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzauber-en
dugéifszauber-en
hien/si,hatt/etgéifzauber-en
mirgéifenzauber-en
dirgéiftzauber-en
sigéifenzauber-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-zauber-t
duhssge-zauber-t
hien/si,hatt/ethttge-zauber-t
mirhättege-zauber-t
dirhttge-zauber-t
sihättege-zauber-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzauber!
Plurielzauber-t!
ge-zauber-t
zauber-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bezauber-enerbizauber-enewechzauber-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles