E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerzeegen berzeugen (D)convaincre (F)convince (E)
Stammformen iwwerzeegeniwwerzeegtiwwerzeegt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerzeegen
duiwwerzeegs
hien/si,hatt/etiwwerzeegt
miriwwerzeegen
diriwwerzeegt
siiwwerzeegen
Pass compos
echhunniwwerzeegt
duhuesiwwerzeegt
hien/si,hatt/ethuetiwwerzeegt
mirhunniwwerzeegt
dirhuttiwwerzeegt
sihunniwwerzeegt
Plus-que-parfait
echhatiwwerzeegt
duhasiwwerzeegt
hien/si,hatt/ethatiwwerzeegt
mirhateniwwerzeegt
dirhatiwwerzeegt
sihateniwwerzeegt
Futur I
echwäert iwwerzeegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerzeegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerzeegen
dugéifsiwwerzeegen
hien/si,hatt/etgéifiwwerzeegen
mirgéifeniwwerzeegen
dirgéiftiwwerzeegen
sigéifeniwwerzeegen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerzeegt
duhssiwwerzeegt
hien/si,hatt/ethttiwwerzeegt
mirhtteniwwerzeegt
dirhttiwwerzeegt
sihtteniwwerzeegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerzeeg!
Plurieliwwerzeegt!
iwwerzeegt
iwwerzeegen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles