E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ver-zei-en verzeihen (D)pardonner (F)forgive (E)
Stammformen ver-zei-enver-zei-tver-zi-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echver-zei-en
duver-zei-s
hien/si,hatt/etver-zei-t
mirver-zei-en
dirver-zei-t
siver-zei-en
Pass compos
echhuver-zi-en
duhuesver-zi-en
hien/si,hatt/ethuetver-zi-en
mirhuver-zi-en
dirhuttver-zi-en
sihuver-zi-en
Plus-que-parfait
echhatver-zi-en
duhasver-zi-en
hien/si,hatt/ethatver-zi-en
mirhatever-zi-en
dirhatver-zi-en
sihatever-zi-en
Futur I
echwäert ver-zei-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ver-zi-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifver-zei-en
dugéifsver-zei-en
hien/si,hatt/etgéifver-zei-en
mirgéifever-zei-en
dirgéiftver-zei-en
sigéifever-zei-en
Conditionnel Pass compos
echhttver-zi-en
duhssver-zi-en
hien/si,hatt/ethttver-zi-en
mirhättever-zi-en
dirhttver-zi-en
sihättever-zi-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierver-zei!
Plurielver-zei-t!
ver-zi-en
ver-zei-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles