E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

auszéien ausziehen (D)déménager (F)
Stammformen auszéienzitt ausausgezunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante für 2.P.Pl, Imperativ Plural: zitt
Indikativ Aktiv
Présent
echzéien aus
duzitts aus
hien/si,hatt/etzitt aus
mirzéien aus
dirzéit aus
sizéien aus
Prétérit
echzouch aus
duzouchs aus
hien/si,hatt/etzouch aus
mirzouchen aus
dirzoucht aus
sizouchen aus
Passé composé
echhunnausgezunn
duhuesausgezunn
hien/si,hatt/ethuetausgezunn
mirhunnausgezunn
dirhuttausgezunn
sihunnausgezunn
Plus-que-parfait
echhatausgezunn
duhasausgezunn
hien/si,hatt/ethatausgezunn
mirhatenausgezunn
dirhatausgezunn
sihatenausgezunn
Futur I
echwäert auszéien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgezunn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echzéich aus
duzéichs aus
hien/si,hatt/etzéich aus
mirzéichen aus
dirzéicht aus
sizéichen aus
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauszéien
dugéifsauszéien
hien/si,hatt/etgéifauszéien
mirgéifenauszéien
dirgéiftauszéien
sigéifenauszéien
Conditionnel Passé composé
echhättausgezunn
duhässausgezunn
hien/si,hatt/ethättausgezunn
mirhättenausgezunn
dirhättausgezunn
sihättenausgezunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzéi aus!
Plurielzéit aus!
ausgezunn
auszéien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abezéien anzéienbäizéienbezéiendranzéienduerchzéienëmerzéien ëmzéienënnerzéienentzéieneranzéienerauszéienerbäizéieneriwwerzéienerofzéieneropzéienerunzéienerzéienewechzéienfortzéienhannerzéienhinzéieniwwerzéienmatzéiennozéienofzéienopzéienunzéienvirzéienzéienzeréckzéienzouzéien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles