E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

auszi-en ausziehen (D)dmnager (F)
Stammformen auszi-enzit-t ausausge-zunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante fr 2.P.Pl, Imperativ Plural: zitt
Indikativ Aktiv
Prsent
echzi-en aus
duzitt-s aus
hien/si,hatt/etzit-t aus
mirzi-en aus
dirzi-t aus
sizi-en aus
Prtrit
echzouch aus
duzouch-s aus
hien/si,hatt/etzouch aus
mirzouch-en aus
dirzouch-t aus
sizouch-en aus
Pass compos
echhunnausge-zunn
duhuesausge-zunn
hien/si,hatt/ethuetausge-zunn
mirhunnausge-zunn
dirhuttausge-zunn
sihunnausge-zunn
Plus-que-parfait
echhatausge-zunn
duhasausge-zunn
hien/si,hatt/ethatausge-zunn
mirhatenausge-zunn
dirhatausge-zunn
sihatenausge-zunn
Futur I
echwäert auszi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-zunn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echzich aus
duzich-s aus
hien/si,hatt/etzich aus
mirzich-en aus
dirzich-t aus
sizich-en aus
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauszi-en
dugéifsauszi-en
hien/si,hatt/etgéifauszi-en
mirgéifenauszi-en
dirgéiftauszi-en
sigéifenauszi-en
Conditionnel Pass compos
echhttausge-zunn
duhssausge-zunn
hien/si,hatt/ethttausge-zunn
mirhttenausge-zunn
dirhttausge-zunn
sihttenausge-zunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzi aus!
Plurielzi-t aus!
ausge-zunn
auszi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abezi-en anzi-enbizi-enbezi-endranzi-enduerchzi-enmerzi-en mzi-ennnerzi-enentzi-eneranzi-enerauszi-enerbizi-eneriwwerzi-enerofzi-eneropzi-enerunzi-enerzi-enewechzi-enfortzi-enhannerzi-enhinzi-eniwwerzi-enmatzi-ennozi-enofzi-enopzi-enunzi-envirzi-enzi-enzerckzi-enzouzi-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles