E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

abezi-en einbeziehen (D)impliquer (F)implicate (E)
Stammformen abezi-enbezit-t anabezunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (an-be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante fr 2.P.Pl, Imperativ Plural: zitt
Indikativ Aktiv
Prsent
echbezi-en an
dubezitt-s an
hien/si,hatt/etbezit-t an
mirbezi-en an
dirbezi-t an
sibezi-en an
Prtrit
echbezouch an
dubezouch-s an
hien/si,hatt/etbezouch an
mirbezouch-en an
dirbezouch-t an
sibezouch-en an
Pass compos
echhunnabezunn
duhuesabezunn
hien/si,hatt/ethuetabezunn
mirhunnabezunn
dirhuttabezunn
sihunnabezunn
Plus-que-parfait
echhatabezunn
duhasabezunn
hien/si,hatt/ethatabezunn
mirhatenabezunn
dirhatabezunn
sihatenabezunn
Futur I
echwäert abezi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert abezunn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echbezich an
dubezich-s an
hien/si,hatt/etbezich an
mirbezich-en an
dirbezich-t an
sibezich-en an
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifabezi-en
dugéifsabezi-en
hien/si,hatt/etgéifabezi-en
mirgéifenabezi-en
dirgéiftabezi-en
sigéifenabezi-en
Conditionnel Pass compos
echhttabezunn
duhssabezunn
hien/si,hatt/ethttabezunn
mirhttenabezunn
dirhttabezunn
sihttenabezunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbezi an!
Plurielbezi-t an!
abezunn
abezi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anzi-enauszi-enbizi-enbezi-endranzi-enduerchzi-enmerzi-en mzi-ennnerzi-enentzi-eneranzi-enerauszi-enerbizi-eneriwwerzi-enerofzi-eneropzi-enerunzi-enerzi-enewechzi-enfortzi-enhannerzi-enhinzi-eniwwerzi-enmatzi-ennozi-enofzi-enopzi-enunzi-envirzi-enzi-enzerckzi-enzouzi-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles