E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bezi-en beziehen (D)recouvrir, mettre les draps de , se faire livrer, se rfrer (F)refer (E)
Stammformen bezi-enbezit-tbezunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante fr 2.P.Pl, Imperativ Plural: zitt
Indikativ Aktiv
Prsent
echbezi-en
dubezitt-s
hien/si,hatt/etbezit-t
mirbezi-en
dirbezi-t
sibezi-en
Prtrit
echbezouch
dubezouch-s
hien/si,hatt/etbezouch
mirbezouch-en
dirbezouch-t
sibezouch-en
Pass compos
echhubezunn
duhuesbezunn
hien/si,hatt/ethuetbezunn
mirhubezunn
dirhuttbezunn
sihubezunn
Plus-que-parfait
echhatbezunn
duhasbezunn
hien/si,hatt/ethatbezunn
mirhatebezunn
dirhatbezunn
sihatebezunn
Futur I
echwäert bezi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bezunn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echbezich
dubezich-s
hien/si,hatt/etbezich
mirbezich-en
dirbezich-t
sibezich-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbezi-en
dugéifsbezi-en
hien/si,hatt/etgéifbezi-en
mirgéifebezi-en
dirgéiftbezi-en
sigéifebezi-en
Conditionnel Pass compos
echhttbezunn
duhssbezunn
hien/si,hatt/ethttbezunn
mirhättebezunn
dirhttbezunn
sihättebezunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbezi!
Plurielbezi-t!
bezunn
bezi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abezi-en anzi-enauszi-enbizi-endranzi-enduerchzi-enmerzi-en mzi-ennnerzi-enentzi-eneranzi-enerauszi-enerbizi-eneriwwerzi-enerofzi-eneropzi-enerunzi-enerzi-enewechzi-enfortzi-enhannerzi-enhinzi-eniwwerzi-enmatzi-ennozi-enofzi-enopzi-enunzi-envirzi-enzi-enzerckzi-enzouzi-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles