E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dranzéien
Stammformen dranzéienzitt drandragezunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (dran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante für 2.P.Pl, Imperativ Plural: zitt
Indikativ Aktiv
Présent
echzéien dran
duzitts dran
hien/si,hatt/etzitt dran
mirzéien dran
dirzéit dran
sizéien dran
Prétérit
echzouch dran
duzouchs dran
hien/si,hatt/etzouch dran
mirzouchen dran
dirzoucht dran
sizouchen dran
Passé composé
echhunndragezunn
duhuesdragezunn
hien/si,hatt/ethuetdragezunn
mirhunndragezunn
dirhuttdragezunn
sihunndragezunn
Plus-que-parfait
echhatdragezunn
duhasdragezunn
hien/si,hatt/ethatdragezunn
mirhatendragezunn
dirhatdragezunn
sihatendragezunn
Futur I
echwäert dranzéien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dragezunn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echzéich dran
duzéichs dran
hien/si,hatt/etzéich dran
mirzéichen dran
dirzéicht dran
sizéichen dran
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdranzéien
dugéifsdranzéien
hien/si,hatt/etgéifdranzéien
mirgéifendranzéien
dirgéiftdranzéien
sigéifendranzéien
Conditionnel Passé composé
echhättdragezunn
duhässdragezunn
hien/si,hatt/ethättdragezunn
mirhättendragezunn
dirhättdragezunn
sihättendragezunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzéi dran!
Plurielzéit dran!
dragezunn
dranzéien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abezéien anzéienauszéienbäizéienbezéienduerchzéienëmerzéien ëmzéienënnerzéienentzéieneranzéienerauszéienerbäizéieneriwwerzéienerofzéieneropzéienerunzéienerzéienewechzéienfortzéienhannerzéienhinzéieniwwerzéienmatzéiennozéienofzéienopzéienunzéienvirzéienzéienzeréckzéienzouzéien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles