E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mzien umziehen (D)dmnager (F)
Stammformen mzienzitt mmgezunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante fr 2.P.Pl, Imperativ Plural: zitt
Indikativ Aktiv
Prsent
echzien m
duzitts m
hien/si,hatt/etzitt m
mirzien m
dirzit m
sizien m
Prtrit
echzouch m
duzouchs m
hien/si,hatt/etzouch m
mirzouchen m
dirzoucht m
sizouchen m
Pass compos
echhunnmgezunn
duhuesmgezunn
hien/si,hatt/ethuetmgezunn
mirhunnmgezunn
dirhuttmgezunn
sihunnmgezunn
Plus-que-parfait
echhatmgezunn
duhasmgezunn
hien/si,hatt/ethatmgezunn
mirhatenmgezunn
dirhatmgezunn
sihatenmgezunn
Futur I
echwäert mzien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgezunn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echzich m
duzichs m
hien/si,hatt/etzich m
mirzichen m
dirzicht m
sizichen m
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmzien
dugéifsmzien
hien/si,hatt/etgéifmzien
mirgéifenmzien
dirgéiftmzien
sigéifenmzien
Conditionnel Pass compos
echhttmgezunn
duhssmgezunn
hien/si,hatt/ethttmgezunn
mirhttenmgezunn
dirhttmgezunn
sihttenmgezunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzi m!
Plurielzit m!
mgezunn
mzien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abezien anzienauszienbizienbeziendranzienduerchzienmerzien nnerzienentzieneranzienerauszienerbizieneriwwerzienerofzieneropzienerunzienerzienewechzienfortzienhannerzienhinzieniwwerzienmatziennozienofzienopzienunzienvirzienzienzerckzienzouzien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles