E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

Žnnerzťien unterziehen (D) – soumettre (F) – undergo, subject (E)
Stammformen ŽnnerzťienŽnnerzittŽnnerzunn
Eegenschaften unregelmšŖig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (Žnner-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante fŁr 2.P.Pl, Imperativ Plural: zitt
Indikativ Aktiv
Prťsent
echŽnnerzťien
duŽnnerzitts
hien/si,hatt/etŽnnerzitt
mirŽnnerzťien
dirŽnnerzťit
siŽnnerzťien
Prťtťrit
echŽnnerzouch
duŽnnerzouchs
hien/si,hatt/etŽnnerzouch
mirŽnnerzouchen
dirŽnnerzoucht
siŽnnerzouchen
Passť composť
echhunnŽnnerzunn
duhuesŽnnerzunn
hien/si,hatt/ethuetŽnnerzunn
mirhunnŽnnerzunn
dirhuttŽnnerzunn
sihunnŽnnerzunn
Plus-que-parfait
echhatŽnnerzunn
duhasŽnnerzunn
hien/si,hatt/ethatŽnnerzunn
mirhatenŽnnerzunn
dirhatŽnnerzunn
sihatenŽnnerzunn
Futur I
echwäert Žnnerzťien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert Žnnerzunn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echŽnnerzťich
duŽnnerzťichs
hien/si,hatt/etŽnnerzťich
mirŽnnerzťichen
dirŽnnerzťicht
siŽnnerzťichen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifŽnnerzťien
dugéifsŽnnerzťien
hien/si,hatt/etgéifŽnnerzťien
mirgéifenŽnnerzťien
dirgéiftŽnnerzťien
sigéifenŽnnerzťien
Conditionnel Passť composť
echhšttŽnnerzunn
duhšssŽnnerzunn
hien/si,hatt/ethšttŽnnerzunn
mirhšttenŽnnerzunn
dirhšttŽnnerzunn
sihšttenŽnnerzunn
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierŽnnerzťi!
PlurielŽnnerzťit!
Žnnerzunn
Žnnerzťien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abezťien anzťienauszťienbšizťienbezťiendranzťienduerchzťienŽmerzťien Žmzťienentzťieneranzťienerauszťienerbšizťieneriwwerzťienerofzťieneropzťienerunzťienerzťienewechzťienfortzťienhannerzťienhinzťieniwwerzťienmatzťiennozťienofzťienopzťienunzťienvirzťienzťienzerťckzťienzouzťien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles