E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

nnerzien unterziehen (D)soumettre (F)undergo, subject (E)
Stammformen nnerziennnerzittnnerzunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (nner-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante fr 2.P.Pl, Imperativ Plural: zitt
Indikativ Aktiv
Prsent
echnnerzien
dunnerzitts
hien/si,hatt/etnnerzitt
mirnnerzien
dirnnerzit
sinnerzien
Prtrit
echnnerzouch
dunnerzouchs
hien/si,hatt/etnnerzouch
mirnnerzouchen
dirnnerzoucht
sinnerzouchen
Pass compos
echhunnnnerzunn
duhuesnnerzunn
hien/si,hatt/ethuetnnerzunn
mirhunnnnerzunn
dirhuttnnerzunn
sihunnnnerzunn
Plus-que-parfait
echhatnnerzunn
duhasnnerzunn
hien/si,hatt/ethatnnerzunn
mirhatennnerzunn
dirhatnnerzunn
sihatennnerzunn
Futur I
echwäert nnerzien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nnerzunn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echnnerzich
dunnerzichs
hien/si,hatt/etnnerzich
mirnnerzichen
dirnnerzicht
sinnerzichen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnnerzien
dugéifsnnerzien
hien/si,hatt/etgéifnnerzien
mirgéifennnerzien
dirgéiftnnerzien
sigéifennnerzien
Conditionnel Pass compos
echhttnnerzunn
duhssnnerzunn
hien/si,hatt/ethttnnerzunn
mirhttennnerzunn
dirhttnnerzunn
sihttennnerzunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernnerzi!
Plurielnnerzit!
nnerzunn
nnerzien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abezien anzienauszienbizienbeziendranzienduerchzienmerzien mzienentzieneranzienerauszienerbizieneriwwerzienerofzieneropzienerunzienerzienewechzienfortzienhannerzienhinzieniwwerzienmatziennozienofzienopzienunzienvirzienzienzerckzienzouzien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles