E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

entzéien entziehen (D)retirer, soustraire (F)
Stammformen entzéienentzittentzunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante für 2.P.Pl, Imperativ Plural: zitt
Indikativ Aktiv
Présent
echentzéien
duentzitts
hien/si,hatt/etentzitt
mirentzéien
direntzéit
sientzéien
Prétérit
echentzouch
duentzouchs
hien/si,hatt/etentzouch
mirentzouchen
direntzoucht
sientzouchen
Passé composé
echhunnentzunn
duhuesentzunn
hien/si,hatt/ethuetentzunn
mirhunnentzunn
dirhuttentzunn
sihunnentzunn
Plus-que-parfait
echhatentzunn
duhasentzunn
hien/si,hatt/ethatentzunn
mirhatenentzunn
dirhatentzunn
sihatenentzunn
Futur I
echwäert entzéien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entzunn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echentzéich
duentzéichs
hien/si,hatt/etentzéich
mirentzéichen
direntzéicht
sientzéichen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentzéien
dugéifsentzéien
hien/si,hatt/etgéifentzéien
mirgéifenentzéien
dirgéiftentzéien
sigéifenentzéien
Conditionnel Passé composé
echhättentzunn
duhässentzunn
hien/si,hatt/ethättentzunn
mirhättenentzunn
dirhättentzunn
sihättenentzunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierentzéi!
Plurielentzéit!
entzunn
entzéien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abezéien anzéienauszéienbäizéienbezéiendranzéienduerchzéienëmerzéien ëmzéienënnerzéieneranzéienerauszéienerbäizéieneriwwerzéienerofzéieneropzéienerunzéienerzéienewechzéienfortzéienhannerzéienhinzéieniwwerzéienmatzéiennozéienofzéienopzéienunzéienvirzéienzéienzeréckzéienzouzéien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles