E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

entzi-en entziehen (D)retirer, soustraire (F)
Stammformen entzi-enentzit-tentzunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante fr 2.P.Pl, Imperativ Plural: zitt
Indikativ Aktiv
Prsent
echentzi-en
duentzitt-s
hien/si,hatt/etentzit-t
mirentzi-en
direntzi-t
sientzi-en
Prtrit
echentzouch
duentzouch-s
hien/si,hatt/etentzouch
mirentzouch-en
direntzouch-t
sientzouch-en
Pass compos
echhunnentzunn
duhuesentzunn
hien/si,hatt/ethuetentzunn
mirhunnentzunn
dirhuttentzunn
sihunnentzunn
Plus-que-parfait
echhatentzunn
duhasentzunn
hien/si,hatt/ethatentzunn
mirhatenentzunn
dirhatentzunn
sihatenentzunn
Futur I
echwäert entzi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entzunn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echentzich
duentzich-s
hien/si,hatt/etentzich
mirentzich-en
direntzich-t
sientzich-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentzi-en
dugéifsentzi-en
hien/si,hatt/etgéifentzi-en
mirgéifenentzi-en
dirgéiftentzi-en
sigéifenentzi-en
Conditionnel Pass compos
echhttentzunn
duhssentzunn
hien/si,hatt/ethttentzunn
mirhttenentzunn
dirhttentzunn
sihttenentzunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierentzi!
Plurielentzi-t!
entzunn
entzi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abezi-en anzi-enauszi-enbizi-enbezi-endranzi-enduerchzi-enmerzi-en mzi-ennnerzi-eneranzi-enerauszi-enerbizi-eneriwwerzi-enerofzi-eneropzi-enerunzi-enerzi-enewechzi-enfortzi-enhannerzi-enhinzi-eniwwerzi-enmatzi-ennozi-enofzi-enopzi-enunzi-envirzi-enzi-enzerckzi-enzouzi-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles