E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

merzien umerziehen (D)reeducate (E)
Stammformen merzienerzitt mmerzunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (m-er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante fr 2.P.Pl, Imperativ Plural: zitt
Indikativ Aktiv
Prsent
echerzien m
duerzitts m
hien/si,hatt/eterzitt m
mirerzien m
direrzit m
sierzien m
Prtrit
echerzouch m
duerzouchs m
hien/si,hatt/eterzouch m
mirerzouchen m
direrzoucht m
sierzouchen m
Pass compos
echhunnmerzunn
duhuesmerzunn
hien/si,hatt/ethuetmerzunn
mirhunnmerzunn
dirhuttmerzunn
sihunnmerzunn
Plus-que-parfait
echhatmerzunn
duhasmerzunn
hien/si,hatt/ethatmerzunn
mirhatenmerzunn
dirhatmerzunn
sihatenmerzunn
Futur I
echwäert merzien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert merzunn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echerzich em
duerzichs em
hien/si,hatt/eterzich em
mirerzichen em
direrzicht em
sierzichen em
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmerzien
dugéifsmerzien
hien/si,hatt/etgéifmerzien
mirgéifenmerzien
dirgéiftmerzien
sigéifenmerzien
Conditionnel Pass compos
echhttmerzunn
duhssmerzunn
hien/si,hatt/ethttmerzunn
mirhttenmerzunn
dirhttmerzunn
sihttenmerzunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererzi m!
Plurielerzit m!
merzunn
merzien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abezien anzienauszienbizienbeziendranzienduerchzienmziennnerzienentzieneranzienerauszienerbizieneriwwerzienerofzieneropzienerunzienerzienewechzienfortzienhannerzienhinzieniwwerzienmatziennozienofzienopzienunzienvirzienzienzerckzienzouzien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles